-
BIP
-
Ułatwienia dostępności
-
Wyszukiwarka
-
Media społecznościowe
-
Inne linki
Rotator zdjęć
Menu
Zespół Szkół Nr 2
ul. Kilińskiego 31, 87-400 Golub-Dobrzyń
www.zs-2.pl, sekretariat@zs-2.pl
Tel.: +48 56 683 25 49
Tel. komórkowy: +48 735 383 316
Fax: +48 56 683 47 07
Treść strony
I trochę więcej kultury…
SINTRA – baśniowe miasteczko
Krajobraz kulturowy Sintry został wpisany na listę UNESCO. Do tych najważniejszych zabytków Sintry należą m.in. Pałac Pena w Sintrze, Pałac Narodowy w Sintrze, Zamek Maurów oraz tajemniczy park z niezwykłą studnią, czyli Quinta da Regaleira. Warto również zobaczyć centrum Sintry z kolorowymi uliczkami, licznymi miejscami sprzedającymi lokalne słodkości.
Pałac Pena w Sintrze wraz z jego bajkowym, niezwykłym lub wręcz kiczowatym wyglądem rozpoznać można z wielu kilometrów, gdyż budynek usytuowany jest na wzgórzu nad ogromnym parkiem wokół miasta o średniowiecznym rodowodzie. Początki sięgają XII wieku, gdzie znajdowała się niewielka kaplica. Na przełomie XV/XVI wieku Król Manuel I zbudował tutaj klasztor, który wkrótce przekazano zakonowi hieronimitów. Obiekt doskonale funkcjonował do czasu pożaru po uderzeniu pioruna w 1743 roku. Sytuacja finansowa od tego momentu była coraz gorsza, a załamała się całkowicie dwanaście lat później podczas ogromnego trzęsienia ziemi. Na zgliszczach świątyni, a także kompleksu mieszkało kilkoro mnichów, aż do delegalizacji organizacji religijnych przez władze państwowe.
Nowa karta historii została zapisana w 1838 roku przez męża królowej o pełnym imieniu Fernando Augusto Francisco António de Saxe – Coburgo – Gotha, który inaugurował odbudowę i renowację zniszczonego klasztoru. Rozpoczął od adaptacji kilkunastu cel zakonników na większe pomieszczenia, dziś tworzące tak zwany Stary Pałac. Pałac zamieszkiwali władcy Portugalii z przerwami do 5 października 1910, kiedy to obalono monarchię, następnie wprowadzono republikę na drodze rewolucji.
O wyjątkowości Pałacu Pena świadczy wybudowanie w nurcie romantyzmu, który większość osób kojarzy z historią literatury lub malarstwa. Mamy tu zlepek stylów: neoromańskiego, neogotyckiego, neorenesansowego, neobarokowego, a także rodzimego manuelińskiego. Kultura europejska nie jest jednakże jedyną stroną w architektonicznym wyglądzie posiadłości. Już sam portal wejściowy do rezydencji kryje w sobie motywy mauretańskie z północy Afryki o fantazyjnych, animalistycznych kształtach węży ze skórami wilków Starego Kontynentu.
Wygląd wnętrz tego pałacu zaprojektowano, aby dostosować go do wysokich potrzeb wieloletniej rezydencji rodziny królewskiej. Mogliśmy zobaczyć mnóstwo pomieszczeń pełnych sztukaterii arcydzieł malarstwa i rzeźby.
Król Ferdynand postanowił również zaprojektować tereny wokół rezydencji. Park Pena składa się z kilku ogrodów i form krajobrazowych rozciągających się na 85 hektarach, gdzie rodzime oraz egzotyczne gatunki roślin, pochodzące z czterech krańców świata, pojawiają się obok siebie w bujnej scenerii. Można znaleźć tutaj rozległy system atrakcji wodnych, w tym wodospady, stawy jeziora i fontanny, a także małe ozdobne zabytki rozrzucone po przestrzeni.
https://doportugalii.pl/palac-pena-w-sintrze/
fot. E. Buler, M. Kołodziejska
Przylądek Skały, czyli Cabo da Roca
Przylądek położony na Półwyspie Iberyjskim na terenie Portugalii, stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Na przylądku znajduje się latarnia morska z XIX wieku.
Na obelisku stojącym na szczycie urwiska umieszczona jest tablica zawierająca aluzyjny cytat z 3. pieśni eposu Os Lusĭadas portugalskiego poety Luísa de Camões: Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa („Tu, gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”). Cabo da Roca dzielą od znajdującego się po drugiej stronie Atlantyku przylądka Henlopen w amerykańskim stanie Delaware 5593 kilometry.